На основу Уредбе о начину и поступку остваривања сарадње органа државне управе и невладиних организација ( “Службени лист Црне Горе” број 07/12 од 30.01.2012), Министарство здравља поново упућује
ЈАВНИ ПОЗИВ
невладиним организацијама за предлагање кандидата/киње за члана/ицу националног тима за израду Глобалног извјештаја о статусу превенције насиља у сарадњи са Свјетском здравственом организацијом.
Задатак националног тима је да у сарадњи са Националним координатором за прикупљање података за израду Глобалног извјештаја о статусу превенције насиља, у складу са јединственом методологијом израде пројекта за све земље чланице Свјетске здравствене организације које учествују у изради извјештаја.
Глобални извјештај о статусу превенције насиља (ГСРВП) ће бити примарни алат за мониторинг напретка у превенције насиља у свим земљама.
Главни циљ израде ГСРВП је да свака земља представи:
• Ниво и врсте интерперсоналног насиља и капацитет у прикупљању података из ове области
• Статус законске регулативе, стартегија и програмских мјера које су преузете у циљу превенције главних типова интерперсоналног насиља
• Статус сервиса за жртве насиља у свакој земљи.
Приказ стања у области превенције интерперсоналног насиља у свакој земљи ће служити као:
• Основа за мјерљивост будућег прогреса у превенцији насиља на интернационалном нивоу
• Орјентир да земља може да се прикаже из области превенције насиља у позицији са другим земљама
• Подстицање земаља и донора да предузму акције усмјерене на насиље како би се превазишле разлике у превенцији насиља.
Подаци на националном нивоу ће бити прикупљени кроз стандардизовани поступак прикупљања података попуњавањем стандарног упитника WХО, јединственог за све 194 земље чланице WХО. Веома је важно да свака земља користи исту методологију која је дефинисана WХО протоколом, тако да ће све земље оформити национални тим од 6 -10 чланова заједно са Националним координатором за прикупљање података за израду Глобалног извјештаја о статусу превенције насиља.
Према истраживањима WХО насиље је водећи узрок смрти код особа старости од 15 до 44 године, било да је смрт настала услед интерперсоналног насиља или самоповредјивања. Злостављања дјеце, насиље код младих, насиље код интимних партнера и сексуално насиље као и злостављање старих особа, углавном су највише заступљени облици интерперсоналног насиља, као и насиље усмјерено према себи. Сви ови облици интрперсоналног насиља могу довести до повећања злоупотребе дрога, алкохола и цигарета, менталних проблема, ризичних сексуалних односа, услед чега може доћи до ХИВ/АИДС инфекције и хроничних болести као што су кардиоваскуларне болести и канцер. Овај проблем WХО је почела да обрадјује 2002 године публиковањем извјештаја, Свјетски извјештај о насиљу и здрављу, док 2003 године Генерална скупштина Свјетске здравствене организације усваја резолуцију 56.24 „Имплементација препорука Свјетког извјештаја о насиљу и здрављу“. У овим извјештајима се налазе препоруке за бројне стратегије које земље могу да имплементирају у циљу јачања превенције насиља као и техничке водиче који садрже детаљне информације утемељене на научним доказима како би се реализовала превенција специфичне врсте насиља. Знатан број земаља узео је учешће у имплементацији ових препорука и самим тим у превенцији различитих облика насиља. У циљу подржавања ових напора WХО је наставила свој рад у консолидовању и ширењу нормативних водича и усмјеравању, како приступити проблему насиља и у складу са тим је и намјера израде ове публикације, Глобалног извјештаја о статусу превенције насиља.
Рок за подношење предлога је осам дана од дана објављивања јавног позива.
Предлог кандидата врши се на прописаном обрасцу, који се може преузети са wеб сајта Министарства здравља: www.мздравља.гов.ме, на којој ће бити постављен и јавни позив као и порталу е-управе.
Прописани образац за предлагање кандидата/киње са потребним прилозима, доставља се у просторијама Министарства здравља, радним даном од 10 до 16 часова на адресу:
Влада Црне Горе
Министарство здравља
Римски трг 46
20 000 Подгорица
Црна Гора
Пријаве за јавни позив као и евентуална питања око поступка предлагања кандидата/киње се могу слати на наведену адресу, или на тел: 078 113 132; 020 482 372, фаx:078 113 128, као и електронским путем на е-маил: светлана.стојановиц@мзд.гов.ме са напоменом:
“Предлог кандидата/киње за члана/ицу националног тима за израду Глобалног статусног извјештаја за превенцију насиља у сарадњи са Свјетском здравственом организацијом”.
Министарство здравља ће у року од три дана од истека рока за достављање предлога, на интернет страници www.мздравља.гов.ме објавити листу кандидата/киња који су предложени/не за члана/ицу националног тима са називима невладиних организација које су их предложиле.
Комисија ће у року од пет дана од објаве листе кандидата/киња који/е су предложени/не за члана/ицу националног тима, изабрати оног/у кандидата/кињу који/а испуњава све тражене услове.
Предлог кандидата/киње за члана/ицу националног тима ће бити разматран само ако је достављен на прописаном обрасцу и уз сву потребну документацију. Образац за предлагање кандидата за члана националног тима можете преузети ОВДЈЕ.